Organizing Committee ECAS 2020

Riccardo Cappato, Fernand Hessel, Ellen Hoffmann, Xavier Jouven, Stefan Kääb, Samuel Lévy (Chair), Gerhard Steinbeck

Program Committee ECAS 2020

Andrey Ardashev ; Alawi Alsheikh-Ali ; Serge Barold ; David Benditt ; Luigi Di Biase ; David S Cannom ; Leonardo Calo ; Riccardo Cappato ; Wyn Davies ; Roberto De Ponti ; Dobromir Dobrev; Heidi Estner ; Jeronimo Farre ; Mark Estes III ; John Fisher ; Robert Hatala ; Richard Hauer ; Ellen Hoffmann ; Charles Jazra ; Xavier Jouven ; Stefan Kääb ; Gilles Lascault ; Jean-Yves Le Heuzey ; Samuel Lévy ; Thorsten Lewalter ; Shaowen Liu ; Peter Loh ; Pierpaolo Lupo ; Michael Näbauer ; Yuji Nakazato ; Andrea Natale ; Petr Neuzil ; Eli Ovsyshcher ; Ali Oto ; Douglas L Packer ; Edward Rowland ; Nicholas S. Peters ; Dubravko Petrac ; Antonio Raviele ; Amiran Revishvili ; Sanjeev Saksena ; Richard Schilling; Maurizio Santomauro; Jasbir Sra ; Gerhard Steinbeck ; Massimo Santini ; Neil Sulke; Reza Wakili ; Albert Waldo ; Bruce Wilkoff.

Scientific Advisory Board 2020

Masood Akhtar (Milwaukee, USA)
Etienne Aliot (Nancy, FR)
Maurits A. Allessie (Maastricht, NL)
Eckhard Alt (Munich, DE)
Elad Anter (Boston, USA)
Andrey Ardashev (Moscow, RU)
Serge S. Barold (San Francisco, USA)
Antonio Bayes De Luna (Barcelona, ES)
David Benditt (Minneapolis, USA)
Poul E. Bloch-Thomsen (Hellrup, DK)
Johannes Brachmann (Coburg, DE)
Leonardo Calo (Rome, IT)
A John Camm (London, GB)
Riccardo Cappato (Milan, IT)
David S. Cannom (Los Angeles, USA)
Philippe Coumel (Paris, FR)*
D. Wyn Davies (London, GB) DE)
Roberto De Ponti (Varese)
Luigi Di Biase (New-York, USA)
Dobromir Dobrev (Essen, DE)
Luc De Roy (Yvoir, BE)
Thomas Deering (Atlanta, USA)
Dobromir Dobrev (Essen)
Nils G. Edvardsson (Goteborg, SE)
Michaël Eldar (Tel Aviv, IL)
Mark Estes III (Pittsburg, USA)
Jeronimo Farre (Madrid, ES)





John Fisher (New-York, USA)
Guy Fontaine (Paris, France)
Robert Frank (Paris, FR)
Mohamed Guediche (Tunis, TN)
Stephen C. Hammill (Rochester, USA)
Richard Hauer (Utrecht, NL)
Habib Haouala (Tunis, TN)
Ellen Hoffmann (Munich, DE)
Yoshito Iesaka (Tokyo, JP)
Charles Jazra (Beirut, LB)
Xavier Jouven (Paris, FR)
Werner Jung (Villingen, DE)
Stefan Kaab (Munich, DE)
Joergen Kanters (Copenhagen, DK)
Karl-Heinz Kuck (Hamburg, DE)
Jean-François Leclercq (Paris, FR)
Samuel Lévy (Marseille, FR)
Berndt Lüderitz (Bonn, DE)
Damian Gascon Lopez (Sevilla, ES)
Marek Malik (London, GB)
Alessandro A. Montenero (Rome, IT)
Arthur G Moss (Rochester, New-York)
Conception Moro Serrano (Madrid, ES)
Arthur J. Moss (Rochester, NY, USA)
Michael Nabauer (Munich, DE)
Gerald V. Naccarelli (Hershey, USA)
Yuji Nakazato (Tokyo, JP)
Andrea Natale (Cleveland, USA)
Promound I. W. Obel (Johannesburg, ZA)



Brian Olshansky (Iowa City, USA)
Oscar Oseroff (Buenos Aires, AR)
Ali Oto (Ankara, TR)
Eli Ovsyshcher (Beersheba, IL)
Douglas L. Packer (Rochester, USA)
Luigi Padeletti (Florence, IT)*
Nicholas S Peters, (London, GB)
Dubravko Petrac (Zagreb, HR)
Eric N. Prystowsky (Indianapolis, USA)
Antonio Raviele (Venice, IT)
Amiran Revishvili (Moscow, RU)
Dwight Reynolds (Oklahoma, USA)
Edward Rowland (London, GB)
Sanjeev Saksena (New Brunswick, USA)
Massimo Santini (Rome, IT)
Luca Santini (Rome, IT)
Maurizio Santomauro (Naples, IT)
Dipen Shah (Geneva, CH)
Richard Schilling (London, GB)
Georg Schmidt (Munich, DE)
Peter M. Spooner (Baltimore, USA)
Jasbir Sra (Milwaukee, USA)
Gerhard Steinbeck (Munich, DE)
Neil Sulke (Eastbourne, GB)
Paul Touboul (Lyon, FR)
Isabelle Van Gelder (Groningen, NL)
Ernst Vester (Dusseldorf, DE
Albert Waldo (Cleveland, USA)
Hein JJ Wellens (Maastricht, NL)
Bruce Wilkoff (Cleveland, USA)
George D. Wyse (Calgary, CA)